A kánikula nemcsak a mi szervezetünket viseli meg, hanem a kiskedvenceinkét is. Ők is kiemelt figyelmet érdemelnek ilyenkor! Kis Ildikó, makói kutyatréner tanácsait gyűjtöttük össze a forró napokra!
Soha, de soha ne hagyd kutyusodat a meleg autóban!
"Kérlek, soha ne hagyd a kutyusodat a meleg autóban, még pár percre sem!" – figyelmeztet Kis Ildikó, tapasztalt kutyatréner. "Ha napon parkolsz, a hőmérő higanyszála akár 70 fokig is felszökhet, és néhány perc is végzetes lehet négylábú barátod számára. A legjobb, ha kedvencedet friss vízzel otthon hagyod, és nem autózol vele a legnagyobb melegben. Ha mégis muszáj magaddal vinni, mindig legyen nálad víz és itatótál, és ha kiszállsz az autóból, vidd magaddal."
A hőguta tünetei és megelőzése
"A kutyák testhőmérséklete 38-39°C között mozog. Ők lihegéssel, talppárnáikon és fülükkel adják le a hőt. Ha a zihálásuk gyorsabbá válik, az már azt jelzi, hogy túlságosan felhevültek. Vörös nyelv és íny, besűrűsödött nyál, hányás, hasmenés, koordinálatlan mozgás, tág pupillák, szapora szívverés – ezek mind figyelmeztető jelek lehetnek."
Kis Ildikó hangsúlyozza, hogy ilyen esetben azonnal hűteni kell a kutyát, de fokozatosan: "Vidd a kutyust hűvös, árnyékos helyre, vagy légkondicionált helyiségbe, adj neki vizet, és ha nem tudja meginni, nedvesítsd be a száját, nyelvét. A testét is hűtsd vízzel, például egy nedves ruhával, legfőképp a pocakjánál és a tarkójánál. Ne használj jéghideg vizet, a csapvíz hőmérséklete tökéletes."
Megelőzés
"A forró nyári napokon a sétákat időzítsd kora reggelre és késő estére, és árnyékos, füves területet válassz. Ha szeretnéd, hogy kedvenced napközben is mozogjon, válaszd az úszást vagy a vízben pancsolást. Mindig legyen nálad friss víz és itatótál. Futtatni, túlterhelni szigorúan tilos, és figyelj a szimatolás közben is, mert a kutyák ilyenkor nem tudják megfelelően hűteni magukat."
Gondoskodj kutyusod tappancsainak védelméről
"A napsütés hatására az aszfalt, beton, aknafedők nagyon fel tudnak hevülni. Ellenőrizd saját tenyereddel, hogy megfelelő-e az aszfalt sétára. Ha kutyusod biceg, nem szívesen sétál, nyalogatja a mancsait, vagy talppárnái hólyagosak, sebesek, pirosak, repedezettek, azonnal cselekedj. Vidd el a forró terepről, öblítsd le hideg vízzel az égett területet, és ne hagyd, hogy nyalogassa. Látogass el az állatorvoshoz, hogy fertőtlenítse a sérült tappancsot."
Otthon és strandolás
"Otthon gondoskodj az árnyékról, és a kutyaház helyett inkább napernyőkkel, ponyvákkal biztosíts árnyékot. A kutyák szeretik a kerámia járólapokat, mert kellemesen hűvösek. Hűsítheted vízpermettel, amit nagyon élveznek. Léteznek kutyás strandok is, de mindig győződj meg, hogy nincs-e jogi akadálya a kutyás fürdetésnek."
Kutya etetése a meleg nyári napokon
"A forróságban a kutyák általában kevesebbet esznek. Csökkentsd a napi adagot, és ne hagyd előtte a maradékot, mert az megromlik. Az étkezéseket a hűvösebb reggeli és esti időszakra időzítsd. A főtt és nedves eledel jobb választás lehet, mivel nagyobb a víztartalma, mint a száraz eledelnek. Adj plusz vizet az eledelhez, hogy kedvenced biztosan elegendő folyadékhoz jusson."
Szívesen tanulnál még Ilditől arról, hogyan lehetsz a kutyád legjobb gazdija? Esetleg jól jönne egy kis segítség megtanulni az engedelmes sétát, vagy az alapvető parancsokat? Csatlakozz a Minden, ami Makó VIP KLubhoz és máris kapsz 1000 forintnyi kedvezményt Ildi ENGEDELMES KUTYUS képzéséből! Ne tétovázz, élj a lehetőséggel!
Itt tudsz csatlakozni: www.makovip.com.
Ha tetszett a cikk, likeold Facebook- oldalunkat!