Makó neve sokaknak a hagymáról ismert, de az utóbbi években egy másik kincs is született a városban: a kézműves Makovász kenyerek és pékáruk. Fodorné Görbe Beáta a gyermekei ételallergiája miatt kezdett el foglalkozni az otthoni kenyérsütéssel. Története az egyszerű konyhai próbálkozásoktól a minőségi, adalékmentes, kézműves kenyérkészítésig vezetett, amely mára nemcsak a családja asztalára, hanem Makó és környékének számos háztartásába is bekerült.
„Nagyon jó érzés, amikor látom, hogy jóízűen eszik. Nekem már maga az elkészítés is egy alkotási folyamat. Ételt adni valakinek, egyfajta szeretetnyelv. A gondoskodást és odafigyelést fejezi ki” – vallja Fodorné Görbe Beáta, a Makovász tulajdonosa.
A különleges név a "Makó" és a "kovász" szavak összekapcsolásával született, magában hordozza a kenyérkészítés hagyományát és a város szeretetét. Beáta szerint az élet tele van kihívásokkal, de nem szabad félni változtatni és új dolgokba belevágni. A sütés során számtalan akadállyal szembesült, de minden probléma egy újabb lépést jelentett a tökéletes kenyér felé.
„Amikor kiderült a gyermekeim ételallergiája, sokkal egyszerűbbnek tűnt, hogy itthon sütök kenyeret, minthogy azt keresgéljem a boltokban, hol tudok a számukra megfelelő pékárut venni. Először élesztővel, kenyérsütő gépben próbálkoztam. Később a férjem ötlete volt, hogy próbáljuk meg kovásszal. Addig-addig kísérleteztem, amíg el nem készültek az első szép, kovászos kenyerek. Akkor nagyon örültem neki, hogy szép és egészséges termékeket tudok tenni itthon az asztalra” – emlékezett vissza.
Beáta korábban a kereskedelemben dolgozott, de annyira megszerette új elfoglaltságát, hogy úgy döntött, kistermelői, kézműves kenyérsütésbe kezd otthon. Tatár utca 1. szám alatti családi otthonuknál, a melléképületben alakítottak ki, minden előírásnak megfelelő házi péküzemet ehhez. Ebbe az egész család besegített. Az élelmiszer és vegyiáru-eladó végzettsége mellé a pék szakmát is kitanulta, és most már ennek a hivatásnak él, amit szívvel-lélekkel végez.
„Mamám mellett szerettem meg a sütést, és ahogy a gyermekeim megszülettek, ez az érzés még inkább elmélyült bennem. Ma már ők is segítenek, ha a konyhában vagyok, és ez a közös munka igazi családi élménnyé vált. Nagyon szeretik a kenyeret, amit készítek. Nálunk az kerül az asztalra is, amit én sütök. Mi is azt esszük. A családtagok segítenek a termékfejlesztésben, amikor új ízeket, recepteket próbálok ki.” – mesélte.
A Makovász különlegessége a természetes kovász, amely a kenyér valódi lelkét adja. Beáta nagy hangsúlyt fektet arra, hogy minden egyes pékáru a legjobb minőségű alapanyagokból készüljön, és adalékmentes legyen. Mivel a családja több tagja is tejallergiával küzd, ezért a termékei minden összetevője gondosan válogatott, hogy mások számára is biztonságosan fogyasztható.
Kifejtette: "Tejmentesek és teljes kiőrlésű liszteket használok az elkészítésükhöz. Semmilyen adalékanyagot nem tartalmaznak. Viszont nem gluténmentesek. Sajnos a glutén érzékenyeknek, cöliákiásoknak nem tudom ajánlani ... mindenki másnak viszont nagy szeretettel! A kezdetektől fogva, amit nagyon szeretnek a vásárlóim, az a hagymás kenyér, amiben pirított hagyma van. Van egy sima kovászos kenyerem, egy alapkenyér. Készítek teljes kiőrlésűt, amiben 60 százalék teljes kiőrlésű liszt található, ezt cukorbetegek is fogyaszthatják. Vannak rozsos kenyereim is. Az aszalt vörös áfonyás-mákos kenyér az egyik saját receptem, kísérletem. Nagyon szeretik azt is.”
A kínálat folyamatosan bővül. A kenyerek mellett a szezonális ízek is helyet kapnak. Ősszel sütőtökös, nyáron kukoricás, és citromos- gyümölcsös Babka is az asztalra kerülhet. Minden kenyér hosszú érlelési folyamaton megy keresztül, amely akár 40-42 órát is igénybe vehet, így biztosítva a végeredmény páratlan minőségét és ízét. Elmondta: „Mindig is arra törekedtem, hogy a kenyereim ne csak finomak legyenek, de egészségesek is. Számomra az a legnagyobb öröm, amikor látom, hogy a családom és a vásárlóim is jóízűen eszik, amit készítettem. Az ételkészítés nemcsak táplálékot ad, hanem szeretetet is közvetít.”
Ahogy Beáta mondja: „Ezek a kenyerek annyira finomak, hogy önmagukban is lehet fogyasztani őket. Sokan mondják a vásárlók közül is, hogy gyakran nem kennek rá semmit, csak úgy, magukban eszik.”
A kenyerekkel törődni kell. A kovászról naponta kell gondoskodni, aztán ügyelni a tésztára. A dagasztó kezek, amik később formázzák majd a sütőbe helyezik, gondoskodnak arról a hozzáadott értékről, amit szeretetnek, odafigyelésnek nevezhetünk.
Három nappal a vásár előtt már nekilát a kovász szaporításának, másnap dagaszt... Miután bekerültek a kenyerek a szakajtóba, majd a hűtőbe, pihennek kicsit, és a harmadik napon süti meg őket. A kis helyiségben akár 50 fok is lehet, így a nyári melegben néha felüdülés az egyébként sem hűsnek mondható kinti, 36-38 fokos hőmérséklet.
Beáta nyáron heti egyszer süt kenyereket, pont mint a régi öregek, hiszen a termékei elállnak. Télen viszont heti kétszer is bekapcsolja a kemencét. Előrendelésre dolgozik. Keddenként kitárja a házuk kapuját és felakasztja a Makovász lapátot, így jelzi: lehet jönni a megrendelt finomságokért.
Elérhetőségek:
Fodorné Görbe Beáta
Telefon: (30) 422 2874, email: makovaszkenyer@gmail.com
A Makovász Facebook oldalát itt találod.
Nézd meg galériánkat: